Letní soustředění KZJ Zahradiště 2013

Již po páté se místem konání letního soustředění Kynologické záchranné jednotky stalo Zahradiště poblíž Žďáru nad Sázavou. Areál Zahradiště a malebná okolní příroda Vysočiny poskytly skvělé podmínky jak pro výcvik, tak pro rodinnou dovolenou a relaxaci. Během dvou týdnů se na Zahradišti sešla převážná většina členů KZJ a pozvání přijali i mnozí milí hosté.

Letošní tábor pro nás znamenal příval obrovského množství informací o práci záchranných psů a jejich pánů v praxi. Tyto informace jsme mohli načerpat na velice zajímavých akcích, přednáškách a cvičeních. Jak skutečně pomáhat, hledat a zachraňovat. Na co si dát pozor, jaká jsou nebezpečí, jaké rozdíly oproti sportu.

V prvním týdnu se tábora zúčastnili hosté z Prahy a jedna z nich, Renata, připravila přednášku o základech praktického použití GPS, připravila pro nás i praktické cvičení a my jsme na tyto získané zkušenosti mohli dobře navázat během dalších akcí.

Ve druhém týdnu uspořádala Jana závod ve hledání podle GPS. Hledali jsme krabičky s luštícími kódy (někteří z přemíry radosti, že našli, dokonce odnesli luštící klíč i s krabičkou). Při pokračování tohoto závodu jsme si mohli ověřit chování našich psů, pokud při vycházce (nikoliv při hledání) najdou osobu volně ležící u cesty.

Skvělé cvičení pro nás připravila naše výcvikářka Soňa spolu s Martinem Bradnerem. Mohli jsme si vyzkoušet situaci těch, kteří jdou pomáhat do terénu. Naším úkolem bylo najít osobu se sebevražednými úmysly a následně jí poskytnout první pomoc. Výborný nápad a bezchybně připravený. Jen si každý z nás musí sáhnout do svědomí – obstál bych v praxi?

Velkým impulzem pro všechny zúčastněné byla přednáška pana Jindřicha Nečase o organizaci hledání osob kynologickými pátracími týmy. Pan Nečas byl hotová studnice informací, jak to v praxi funguje a jak by to fungovat mělo. Nesmírně zajímavé byly také informace o vzájemné komunikaci jednotlivých složek IZS, záchranných týmů a také pravidla používání GPS a radiokomunikačních přístrojů.

Ve druhém týdnu byl naším milým hostem p.kpt. V.Makeš, který s námi na táboře strávil několik dní Mnozí z nás velice ocenili jeho bohaté zkušenosti a citlivý přístup k lidem. Měli jsme možnost získat cenné praktické rady pro nasazení psů ve skutečné akci a také nahlédnout zase trošku více do fascinujícího světa pachových prací psů. Praktické stopy, kdy pes musí identifikovat mezi klamnými stopami požadovanou správnou stopu a spolehlivě a co nejrychleji ji sledovat a najít hledanou osobu-to jsou úžasné stopy, jaké ve sportu neznáme. Pan Makeš spolu s dalšími stopaři z organizace Rescue stopaři tvořili skvělou partu, se kterou doufáme, že se setkáme již v září na akci Praktická stopa 2013, jejíž druhý ročník KZJ pořádá a jehož příprava je již v plném proudu.

Co se programu tábora týká, nesmíme také zapomenout na skvělé přednášky o první pomoci lidem v podání Radka Turína a první pomoci pro psy v podání Jolči (zde ovšem za pomoci její půvabné psí asistentky Flory). Radek vyprávěl velice zajímavě a dokonce i naše lehce pubertální děti, které byly k účasti donuceny, hodnotily přednášku slovy: „Bylo to fakt dobrý“.

Tím se ovšem naše aktivity nevyčerpaly. Uspořádali jsme celotáborovou soutěž pro děti, ve které měly za úkol absolvovat deset stanovišť. A užívali si i ti nejstarší (dokonce ani u mě na švihadlech se nebrblalo). Den nato uspořádala Regina soutěž dětí se psy. Některé z dětí odvedly skutečně profesionální výkon. Byla radost je sledovat.

A je to neuvěřitelné, ale podařilo se nám dokonce i cvičit se psy. Stopy, sutiny, plochy, poslušnost, překážky, obranu a dokonce i vodu.

V rámci tábora proběhly také zkoušky dle testů KZJ a tři naše členky Alena Francová, Petra Bučková a Zdena Okřinová se svými psy úspěšně složily plošný test prvního stupně (PT 1) . Další den Soňa připravila plošný speciál pro Davida Volného a jeho kníračku Demi, při kterém David prokázal, že je výborně připravený reprezentovat KZJ na Mistrovství IZS.

Pokud ke všem předchozím událostem připočteme krásné počasí, přátelskou atmosféru a báječné večerní kytary Ivoška a Marty, myslíme si, že tábor se letos mimořádně vydařil.

(Táňa Pospíšilová a Jolana Kaplanová)