MEZINÁRODNÍ MEETING ZÁCHRANNÝCH PSŮ – JEDOVNICE 2012

V pátek 27. dubna se do areálu ATC Olšovec v Jedovnici sjelo osm tříčlenných družstev kynologů záchranářů z Chorvatska, Maďarska a České republiky.

Čekala je sobotní dvanáctikilometrová trať s plněním nejrůznějších úkolů. Po poslušnosti IPO-R následovala vyhledání osob v terénu, slaňování, první pomoc psovi i člověku, stopa a práce ve vodě. To vše s měřením pochodového času a orientací v mapě.

Celkový čas pobytu na trati se pohyboval kolem pěti hodin, což bylo pro všechny důkladnou prověrkou. Teploty se totiž šplhaly až přes třicet stupňů.

V neděli pak každé družstvo dostalo za úkol během dvaceti pěti minut prohledat lesní úsek 180 x 600 metrů a najít neznámý počet osob. Bylo jich tam ukryto šest. Záludností této práce byl vzhled lesa. Vypadal jednoduše a průhledně, takže nikdo nespěchal, na konci terénu ale všechny čekal velice zarostlý a nepřehledný prostor, velký sice jen asi 80 × 80 metrů, ale ve zbytku času a s vyčerpanými psy bylo velmi náročné najít v něm čtyři z ukrytých figurantů. Dokázala to jen dvě družstva.

Ale zpět k sobotě, maximální možný zisk byl 1500 bodů, kdy po třech stovkách za poslušnost měli možnost účastníci získat každý dvakrát stovku na hledáních osob, stovku za slaňování, za každou první pomoc, za stopu s osobou na konci a za přitažení člunu, kterému se „pokazil“ motor. Na závěr pak za pochodový čas. Nejblíže patnácti stům se přiblížili Chorvati a za nimi Maďaři, takže se zdálo, že zahraniční účastníci budou brát poháry za nejvyšší posty. V patách jim byli členové ZBK Moravskoslezského kraje doplnění naším Davidem Volným a ZBK Hradec Králové. Hradečáci už ale měli odstup jedné nenalezené osoby.

Společenský večer se skvělým rautem, který připravila kuchařka z Olšovce paní Zouharová, začal vyhlášením a oceněním psovoda s nejlepší poslušností. Byla jím Petra Čovič z Chorvatska, která vybojovala 96 bodů! Potom už se jedlo a popíjelo a povídalo. Psovodi byli zvědavi na nedělní vyhledání, ale vše bylo přikryto rouškou tajemství. Jediné co znali, byl čas svého startu, začínalo se od konce podle získaných bodů za sobotu.

A záměr vyšel, soutěž byla napínavá až do konce. První, komu se podařilo najít všech šest, byli členové ZBK Hradec Králové a hned po nich moravskoslezští. Čekalo se na Maďary a Chorvaty. Ale jak už to bývá, snad nervozita nebo vidina medailí se postarala o to, že maďarské družstvo našlo pouze tři a Chorvati pak pět osob.

Moravskoslezské družstvo se vyhouplo na první místo, Chorvati skončili druzí a Pardubice 2 se protlačily na bronzovou příčku.

Závěrečný nástup a vyhlášení výsledků mělo slavnostní ráz nejen díky cenám, které věnoval hlavní partner soutěže – firma Brit, ale i díky nečekanému vzácnému hostovi. Kde se vzal, tu se vzal, z auta pět minut před vyhlášením vystoupil okolo jedoucí člen presidia SZBK a mezinárodní rozhodčí IRO pan Květoslav Štibora.

Soutěžící získali poháry a krmení značky Brit za umístění v družstvech a také za umístění v Jednotlivcích. Tam se umístila na třetím místě Melinda Polonyi z Maďarska, na druhém Gorana Smoljenovič a na prvním Petra Čovič, obě z Chorvatska. Toto i vše ostatní můžete vyčíst s výsledkové listiny.

Ještě nutno podotknout, že jen vítězné družstvo nenechalo za oba dny v terénech ani jednu ze třinácti osob, za což sklízejí náš obdiv. Nemenší obdiv a dík ale patří všem ostatním účastníkům a pochopitelně i figurantům, vedoucím stanovišť, hasičům, kanceláři, zkrátka všem, kteří se podíleli na této snad zdařilé akci.

Pavel Šabacký