Mistrovství IZS očima závodníků

Mistrovství ČR záchranných psů , psovodů IZS
Naše družstvo: Sabina Hošková jako vedoucí družstva, Petra Gabrišová a Wictory sutina, Jolana Kaplanová a Zeus plocha
Sabča nám vylosovala výborné druhé pořadí, takže na noční speciál vyrážíme společně kol 22. hodiny. Nejprve nastupuje Peťa , po ní já , Sabinu si ale vedoucí ploch odchytil ještě než stihla pro mě přijít na parkoviště, takže jsem netušila, že již začínáme. Naštěstí jsem se zavčas připravila, přesto 15 minut na předání informací, naladění vysílaček, překreslení sektoru z mapy do mapy a připravení GPS, uteklo rychleji než bychom potřebovaly. V noci i ve dne jsme mohli mít jakékoliv technické vybavení, ale od rozhodčích jsme dostali pouze k nahlédnutí mapu, kterou vedoucí družstva překreslili do mapy naší. Při srovnání mapy s mapovým podkladem v GPS se ukázalo, že se dosti liší, lepší orientaci nám poskytly mapy v mobilu /seznam mapy/.
Noční terén byl cca 2,5 hektaru, měli jsme na práci 20 minut a v terénu tři osoby. Terén byl extrémně neprostupný, plný trávy, kopřiv, děr a zahrnoval „no go zonu“, kam mohl pouze pes. Navíc bylo hodně dusno a úplné bezvětří. Při noční práci jsem se bohužel po označení první osoby /umístěná v hlubokém kráteru / v terénu zamotala, ztratila cenný čas a v no-go zoně Zeus nenatáhl ani jednu ze dvou osob / jedna byla také v nějaké díře, druhá byla chodící/. Neštastná a nespokojená jsem sedla do auta, kde na mě vylítla sršeň. Díky tomu, že ho Sabča mylně označila za chrousta, tak jsme nezpanikařily a nepřišly k úrazu, tak aspon tak… stačilo že Zeus při skoku do auta zakvičel a následně chodil po třech, což se naštěstí do rána trochu upravilo. Ráno se ukázalo, že v noci pouze jeden psovod dokázal najít všechny tři osoby.
Na denní speciál jsem nastupovala první, opět bezvětří, terén 8 hektarů, 30 minut , tři osoby. K terénu to bereme poklusem, tentokrát jsem s mapou docela „kamarád“ a Zeus se s prací porval výborně, takže po dvaceti minutách hlásíme nalezení všech tří osob a ukončení práce. Osoby byly všechny poměrně blízko u sebe, z toho jedna byla v zavěšené hamace. Pouze jeden další psovod našel také všechny tři osoby, takže součet speciálů nám se Zejdou vynesl neuvěřitelné 2.místo v jednotlivcích.
Společnou práci jsme měly v sobotu cca ve 14. hodin, v areálu recyklační firmy, zde se vedro a únava podepsaly na výkonu, protože ze čtyř osob jsme našly jen dvě, tedy každá jednu osobu. Terén byl spíše pro sutináře, takže o tom více napíše asi Peťa.
Za zmínku ještě stojí, během všech prací jsme nesměli psa odměnit ani žrádlem ale ani hračkou, balonkem, bylo možné ale opustit terén a tam odměnu provést. Dle instrukcí jsme při všech pracích nesměli psa ovlivnit při značení, aby nám osoba byla uznána. Také jsme museli ze všech speciálů být včas zpět na štábu, jinak by nám bylo odečítáno poměrně hodně bodů. Sabina jako vedoucí mi moc pomohla, hlídala čas, kontrolovala můj pohyb v terénu, povzbudila, když bylo potřeba, zkrátka vedoucí, jak má být!Nejsem na takovýchto větších závodech příliš ostřílený závodník a musím říct, že kombinace náročnosti, stresu, času, teplého počasí, byla pro mě i Zejdu dosti náročná. Každopádně to byla skvělá zkušenost a já děkuji KZJ za důvěru a nominaci.

Jolana Kaplanová

Požádat o pomoc