Mistrovství Slovinska aneb hlavně se mě neptejte, kde mám psa 1.–3. 4. 2011

Poslední dubnový den Irena a Lenka se svými psy vyrazili směr překrásné slovinské podhoří na 3. ročník Mistrovství Slovinska ve výkonu záchranářských psů.

Po pěti hodinách cesty jsme dorazili na místo určení a zaregistrovali se, vyzkoušeli plac, mrkli na startovní listinu, spočítali „soupeře“ (v ploše 40 startujících z devíti států) a odjeli se ubytovat do okouzlujícího penzionu Korošec.
Druhý den ráno nás na ploše přivítal český rozhodčí pan Daniel Sedlák, takže odpadla jazyková bariéra. Les byl rovný, ale hustě zarostlý, s nízkými smrčky a na pravé straně patřil k terénu i kus louky. Kikínek nastupoval jako první a patrně nucená zdravotní pauza před závodem způsobila, že jeho revíry byly kapku předimenzované a viděla (i slyšela) jsem ho vždy jen prvních pár vteřin po vyslání. Asi aby prověřil i moji kondici, našel nejdříve druhou osobu a já se pěkně proběhla přes půl terénu a zase zpět. Pan rozhodčí náš výkon ohodnotil 194 body.
Hned po nás nastupovala Irena s Timečkem. Ani toho moc často neviděli, Timeček revíroval, na výbornou vyštěkal první dvě osoby, ale bohužel mu tentokrát nepřálo to pověstné plošné štěstíčko a tak bez poslední osoby 132 bodů.
Druhý den začala Irča poslušností a jako obvykle velmi pěkný výkon a zasloužených 45 bodů od pana rozhodčího Viléma Babičky. Honem vyvenčit a nastupovaly jsme obě na obratnosti k panu rozhodčímu Gerdu Thannerovi. Tam kluci bordeří předvedli oba na distancích menší kulturní vložku, kdy si pravý stůl spletli s dálkou, vzali to přes tunel a pak se teprve našli, ale i tak to vyšlo Kikovi na 44 bodů a Timečkovi s problémy na nestandartním žebříku na 40 bodů.
A zase jeden den za námi a už jsem se klepala jen já před poslušností a hlavně před střelbou, která připomínala spíše manévry dělostřelectva. Ale Kikínek se vůbec nebál a jeho veselá a ne zcela přesná poslušnost vyšla na 43 bodů a to už jsme tušili, že by to mohla být i bedna.
A byla :o) V ploše splnilo limit pouze devět psovodů a Kikínek se se ziskem 281 bodů stal Mistrem Slovinska 2011 v plošném vyhledávání. Domů jsme si přivezli obrovský pohár a hlavně spoustu dojmů nejen z vítězství, ale vůbec z celého výborně zorganizovaného mistrovství, vstřícných pořadatelů, bezva závodníků a přátelské atmosféry. Slovinsko je nádherná země plná neuvěřitelně příjemných lidí a opravdu doufám, že se tam zase jednou podívám.

Lenka Navrátliová

Fotogalerie: http://kzjcr.rajce.idnes.cz/Mistrovstvi_Slovinska_1-3.4.2011/

kvinecka.rajce.idnes.cz/Vodni_vycvik_KZJ_3.4.2011