NÁRODNÍ ZKOUŠKY 13. 5. 2012

očima rozhodčího:

KZJ ČR uspořádala národní zkoušky, na které se přihlásili hosté z MSKS, DRS ZKZB SK a domácí členové do kategorií RH- F E, FL E, T A, FL A a FL B.

K jednotlivým kategoriím a disciplínám bych řekl následující:

Terén na stopu byl odpovídající stupni zkoušky, plochy byly vybrány rovněž precizně. Snad až příliš krutě pro FL B, kde ale nastupoval jen Peter Kráčik a ten si chtěl vyzkoušet pořádnou obtížnost. Místy takřka neprostupné mlází a trní, tvar trojúhelníku o ploše 3,2 hektaru, to bylo nad síly psovoda se psem, ale snad dobrou školou.

Sutina byla opět ve Zbrojovce, ale velmi dobře upravena a nachystána. Všechny tři psovodky uspěly, v této chvíli si říkám, že by bylo určitě lepší nepouštět je tak daleko do terénu, aby si vyzkoušely větší samostatnost svých psů. Tu ale koneckonců prokázaly při nalezení jedné ze dvou ukrytých osob.

Poslušnost zajímala každého. Jak si povedou po změnách v ZŘ? Bodové hodnoty byly velmi slušné, ale nenechme se mýlit. Bylo poznat, že psi cvičili na „domácím hřišti“, kde to dobře znají. Stačí si vzpomenout na Spáleniště, kde týmy nastupovaly bez tréninku a s větší nervozitou a body nebyly tak dobré (Petra tam 70 – doma 82). Bude nutné jezdit cvičit do cizího prostředí, aby se psi i psovodi otrkali a měli opět jistotu splnění limitu na soutěžích mimo Brno.

Pavel