Pohár plemen 9.5. 2015, Spáleniště

Když se na stránkách SZBK ČR objevil v plánu akcí Pohár plemen, doslova jsme číhali na přihlášky  a podrobné propozice a první davové přihlášení proběhlo kolem Silvestra 2014. Myšlenka dát dohromady tři jedince stejného plemene a zazávodit si podle kategorie 1. stupeň  svazové zkoušky ZTV, ZZP a poslušnost nadchla doslova celou republiku a řada psovodů se ocitla v roli náhradníků. Naše organizace měla štěstí a zvládli jsme poskládat družstvo erdelteriérů a to komplet – Pavel Job, Soňa Šabacká a Zdeňka Okřinová. Dále družstvo hovawartů – Aleš Krč, Jolana Kaplanová, doplněné o Terezu Litterovou ze SZBK ČR. Za plemeno belgický ovčák malinois startovala Lenka Navrátilová a dva kolegové ze SZBK ČR, Josef Skrejval a Renata Klusáčková. A poslední družstvo z KZJ vytvořili knírači – Radka Volná, David Volný a opět je doplnila Jitka Zvolánková ze SZBK ČR.

????????????????????????????????????

 

Už jsme si zvykli, že akce na Spáleništi jsou výborně zorganizované a ani tentokrát to nebylo jinak. Dokonalé zázemí, pohostinnost, objednané počasí a velmi korektní výkony rozhodčích. Na poslušnosti posuzovala paní Lída Mašatová a její nadhled a laskavý přístup potěšil všechny závodníky. Na plochách jsme potkali rozhodčí paní Lucii Dlouhou a na sutinách pana Jaroslava Sedláka.

Svazový zkušební řád je trošku jiný než IRO a tak nás čekala práce s vysílačkou v terénu, možnost chodit dle uvážení za psem při hledání v sutině a v obou kategoriích jako rušivé vlivy poházené napachované předměty (části oděvu). I když se na konci dne vyhlásily výsledky a rozdaly poháry, nebylo to to nejdůležitější. Hlavní byla myšlenka setkání příznivců stejného plemene a vůbec záchranářů z celé ČR. Našim psovodům se dařilo, jak prozradí výsledková listina. Zdatně jsme se poprali se svazovou poslušností a obecně výborné byly výsledky v ploše. Na sutině, kde jsem měla možnost se  na většinu prací podívat, některým našim psům chybí možnost trénovat pravidelně na reálné sutině a tím pádem zkušenosti s šířením pachu a jinak nastavenou obtížností úkrytů. O to cennější jsou ale obě nalezené osoby u téměř všech našich psovodů. Co bude třeba potrénovat je práce s vysílačkou :). Ani tak ne technicky, jako nezapomenout ji použít a nahlásit nález. Ale to do dalšího ročníku poháru plemen určitě zlepšíme. Děkujeme kolegům z Jižních Čech za opravdu podařenou záchranářskou akci a těšíme se příště…

(Soňa Šabacká)

PPvýsledovka

Článek na stránkách Jihočeské brigády SZBK ČR zde.

Fotogalerie: