Ve dnech 18. a 19. 10. se v Záhradišti uskutečnilo setkání stopařů pod názvem Praktická stopa 2012.
Na začátku byl nápad, nebo spíše moje dlouhodobé přání, zorganizovat závod pro stopaře, ale ne podle klasických zkušebních řádů, nýbrž tak, aby podmínky imitovaly skutečné nasazení psa.
Bylo dobře, že tato akce byla pořádána v rámci srazu celé jednotky, takže kdo chtěl, měl možnost vidět věci nevídané…
Oslovili jsme policii ČR, hasiče, členy SZBK, TART a nakonec se přihlásilo celkem 12 psovodů z různých organizací z celé ČR, jeden účastník přijel ze Slovenska. Z celkového počtu byli tři členové z naší organizace – KZJ ČR.
Každá stopa měla svůj příběh, který vymysleli sami kladeči. S těmito originálními příběhy se můžete seznámit v níže uvedené příloze.
Každý tým (psovod + pes) vypracovával jednu stopu „jen“ cca 1 300 m dlouhou a 2 hod. starou, s pěti předměty a osobou (kladečem) na konci stopy. Časový limit na vypracování stopy byl 35 minut. Přestože podmínky pro stopování byly zdánlivě ideální, čekalo na každé stopě nějaké překvapení v podobě „vychytávek“, kdy se kladeč např. zmateně motal v kruhu, jindy se někam vydal a pak se vracel, odnesl předmět mimo trasu stopy, lezl na skálu, apod. Terény v krásné podzimní přírodě byly různorodé, střídaly se louky, oranice, les, průchody či spíše prodírání se hustými remízky, přechod přes komunikaci nebo přes strouhy s vodou. Každá stopa byla jiná a tak záleželo na losu. Příznačné bylo to, že skoro každý si vylosoval právě takovou stopu, která ukázala spíše slabiny toho kterého týmu, ale tak už to bývá.
Kladeči vybírali předměty tak, aby korespondovaly s příběhem. Psi tedy označovali mobily, platební karty, batoh s ukradenými penězi, těhotenský test, brýle, krabičku cigaret, lístek s nákupním seznamem, atd. Rozhodně zde nebyly standardní nastříhané koberce 5 x 10 cm, jak jsme tomu zvyklí ve sportovní kynologii.
Jednou z velkých zajímavostí a novinek pro většinu záchranářů byla účast tří bladhaundů, z nichž jeden se stal i vítězem. Jejich práce na stopách se liší od běžného pojetí, o to je zajímavější a pro vnímavého kynologa může být zdrojem nových poznatků a náhledu na praktické stopování.
Náš velký dík patří panu kpt. Vladimíru Makešovi, který stopy posuzoval. Jeho znalosti, postřehy, nesmírně lidský přístup ke všem zúčastněným, to vše přispělo k jedinečné atmosféře celé akce. Každý závodník si tedy ze stopy odnášel nejen body, ale také velice cenné zkušenosti.
Děkujeme všem pomocníkům a zejména kladečům, kteří prokázali nejen technické znalosti práce s GPS, ale také kreativitu a mnohdy i osobní statečnost, když např. Slávek visel kdesi ve skalách, Irena kladla nevyzkoušenou stopu za tmy a v mlze a Honzík, náš nejmladší kladeč, našlapal svůj příběh dítěte z „pasťáku“ naprosto profesionálně a věrohodně.
Mně se splnil dlouholetý sen a jsem moc ráda, že Pavel Job, Jolana a Táňa mi k tomuto splnění HODNĚ vydatně pomohli. Bez jejich organizačních schopností, nadšení a práce by se tento mítink nikdy neuskutečnil a já jim za to velmi děkuji a doufám, že za rok opět na shledanou na Praktické stopě.
Praktickou stopu sponzorovali:
ČEPS, a.s., Cymedica spol. s.r.o., JUKO, HILL´s, Panda
Zajímají nás i Vaše názory a postřehy z této akce…
Radmila Marzyová
příloha: „Stopařské příběhy“
příloha: „Odezva účastníků“
fotogalerie: http://martin-falk.rajce.idnes.cz/Stopa_Zahradiste_10-2012-DEN1/
http://martinsat.rajce.net/Prakticka_stopa_Zahradiste_20.10.2012
http://martinsat.rajce.net/Prakticka_stopa_Zahradiste_21.10.2012