PRAKTICKÁ STOPA 2014

Prakticka-stopa-2

 

 

Ve dnech 19.–21. 9. 2014 uspořádala Kynologická záchranná jednotka třetí ročník závodu Praktická stopa. Již tradičně se stává tato ojedinělá stopařská akce nejen závodem, ale především setkáním stopařů, které zajímá praktické stopování, při kterém se neudělují body. Stopování, kdy hlavním cílem je nalezení ztracené osoby týmem psovod-pes.

Prakticka-stopa-1

Každá ze dvanácti stop měla svůj příběh, takže byla hledána např. turistka, jezdkyně spadlá z koně, poraněný myslivec nebo matka s dítětem. Danému příběhu odpovídalo také pět předmětů rozmístěných na stopě, např. brýle, cigarety, žvýkačky, mobil, jezdecké rukavice.

Začátek stopy musel vyhledat pes na základě nasumování předmětu kladeče, který byl psovodovi předán ve sklenici před zahájením stopy. Ukazuje se, že pokud pes není zvyklý provést důkladné nasumování a následné ztotožnění pachu kladeče, velice často schází na klamnou stopu, která správnou stopu kříží ve stejný čas a hned po nášlapu.

Jakmile pes zvládl tuto první náročnost, čekala ho 1,5 km dlouhá a dvě hodiny stará stopa, která vedla opravdu cestou necestou. Snahou bylo přiblížit stopu zcela praxi, tak jak by se opravdu ztracená osoba v životě chovala. Kladeč se tedy pohyboval nejen normálním krokem, ale občas se motal, vracel, chvíli poseděl nebo naopak běžel. Pes se psovodem procházeli jak po krásných loukách, tak vzápětí přes oraniště, neprostupný les, přes bažiny i přes potoky, nechyběly ani lesní a polní cesty.

Každý ze závodníků, ale i diváků, kteří měli možnost sledovat všechny stopy, si uvědomil, že je potřeba přestat být v daný okamžik svázaný sportovními návyky, pracovat dobře se stopovačkou, s větrem a především umět psa „číst“ a dokázat mu v potřebnou chvíli pomoci.

Rozhodčím na Praktické stopě byl již tradičně ing.kpt.Vladimír Makeš, který umí velice citlivě posoudit práci psovoda a psa, zhodnotit celou práci daného týmu a především poradit jak dál v nácviku, na co se zaměřit, co zlepšit a jakým způsobem. A to jsou rady opravdu k nezaplacení.

Prakticka-stopa-3

Věříme, že všichni zúčastnění na letošní Praktické stopě získali nové zkušenosti, náměty k dalšímu tréninku a že se se všemi těmito stopařskými nadšenci sejdeme zase za rok na dalším ročníku Praktické stopy.

Fotogalerii od Martina najdete zde.

(Jolana Kaplanová)