Praktická stopa 2015

Ve dnech 18.-20.9.2015 se konal již čtvrtý ročník stopařského závodu PRAKTICKÁ STOPA. Místem konání byly louky, lesy, pole kolem Zahradiště v okrese Žďár n. Sázavou. Zdejší rekreační areál je osvědčenou a spolehlivou základnou, která nám poskytla skvělé zázemí, které je pro zdárný průběh akce nezbytné. Podzimní sluníčko prosvítilo malebnou krajinu Vysočiny a toto vlídné počasí určitě také všem zpříjemnilo celý pobyt.

DSC_0590 (2)

Na závod nastoupilo celkem 12 týmů, rozmanitá byla jak škála plemen psů ,tak organizace, ze kterých týmy pocházeli. Pro všechny byla připravena praktická stopa 1,5 km dlouhá, 2 – 3 hodiny stará, která vedla doslova cestou necestou. Nejprve ovšem musel každý tým vyhledat stopu v prostoru cca 30 x 30 metrů, pomoci mu mohl identifikační předmět, který byl předám vždy před zahájením vypracování. Toto nasumování bylo velice důležité vzhledem k tomu, že již po několika desítkách metrů byla správná stopa ve stejném čase křížena stopou klamnou. Nutno říci, že letos se s touto velkou obtížností většina týmů zdárně vypořádala a pokračovala dál přes louky, ale i přes mnohdy téměř neprostupné lesy, křoví, pole. Nezvyklé pro většinu psů je sledování stopy přímo po polních cestách, přes silnice, potoky, jednou dokonce i přes řeku Oslavu. Každá stopa měla svůj příběh a tomu odpovídající zcela netradiční předměty, takže např. „nemocná“ pohřešovaná odhazovala obvazy, bloudící cyklista helmu a blikačku, ztracený běžec mapu, rozhněvaná manželka rtěnku atd atd.

Praktické stopy jsou diametrálně odlišné od stop sportovních, protože v praxi je důležité jen jedno: nalézt co nejdříve pohřešovanou osobu. Psovod může psa dle vlastního uvážení chválit, odměnit, v neprostupném terénu odpoutat ze stopovačky, prostě jakkoliv pomoci, protože právě na spolupráci a souhře týmu závisí výsledek.

Posuzoval pan rozhodčí kpt. Vladimír Makeš, který nejenže hodnotil, ale především na závěr psovodovi poradil, jak se vyvarovat případných chyb, jak psa dále rozvíjet, na co se zaměřit a jak psa „číst“ a další cenné rady pro stopování v praxi.

Jak se kdo umístil najdete v příloze, důležité je, že se daří naplňovat hlavní myšlenka této akce, a tou je přátelské setkání stopařů a předání či získání zkušeností pro praktické stopování. Děkujeme všem zúčastněným a také všem kladečům a pomocníkům, kteří se na této náročné akci podíleli a těšíme se zase za rok na viděnou!

Organizační tým KZJ

SPONZOŘI AKCE:

Fotogalerie od Martina, fotogalerie od Lukáše.


VÝSLEDKOVÁ LISTINA PRAKTICKÁ STOPA 2015

1.místo: Dana Paulová + Celine Spirit of Bloodhound (bloodhound), Rescue stopaři

2.místo Zuzana Rokosová + Nemo ze Stříbrného kamene (NO), TART

3.místo Pavel Job + Butterfly Finta-Star (AT), KZJ ČR

4.místo Petra Gabrišnová + Xarah Rapačov (NO), KZJ ČR

5.místo Vít Paula + Gerda z Křivoklátských hvozdů (bloodhound), Rescue stopaři

6.-8.místo : Martina Taterová + Jack (kříž.), SZBK ČR

Jana Králová + Festa Terezský dvůr (rtw), ZKO Tuchoraz

Jana Šmídová + Jessie (GR), SZBK ČR

9.-12.místo: Aleš Doležal + Clair Finta-Star (AT), SZBK ČR

Marcela Mančalová + Pepi z Jirkova chovu (NO), TART

Květoslava Valušová + Mefist Černá tečka (how), ZKO Veřovice

Dagmar Ruščáková + Narya White Ancilias (švýč.ovčák), Rescue stopaři o.s.

DSC_0373 (2)