Druhý říjnový víkend pořádala Kynologická záchranná jednotka v rekreačním středisku Zubří ZO OS KOVO Žďas u Nového Města na Moravě soutěžní setkání stopařů nazvané Praktická stopa. Vzhledem k tomu, že se jednalo již o 10. ročník, dovolím si k tomuto jubileu nejprve krátké ohlédnutí do let minulých.
Prvotní myšlenkou členů KZJ bylo uspořádat setkání stopařů, které zaujalo praktické stopování. Stopování nesvázané sportovními regulemi a omezeními, stopování založené na souhře týmu pes-psovod. A přestože Praktická stopa je dnes již poměrně známý pojem, základní filozofie této akce zůstává stále stejná: přátelské setkání a předání zkušeností.
Dveře do světa praktického stopování nám pootevřel pan kpt. Ing. Vladimír Makeš, který nám byl a je ochotný předávat profesní zkušenosti a následně se stal po dobu všech deseti ročníků rozhodčím akce. Spíše než rozhodčím je však mentorem a jeho hodnocení je spjato s rozborem a diskuzí, jak se zlešit a vést trénink ke stále lepším výkonům psa i psovoda.
Od 6. ročníku jsme akci rozšířili o kategorii Malá praktická stopa, která představuje určitý přípravný mezistupeň k náročné Velké praktické stopě. Jejím cílem by měla být připrava týmu pro postup do této vyšší kategorie. Hodnocení Malé praktické stopy se po celou dobu věnuje Soňa Šabacká, která profesionálně zvládá nejen vlastní posouzení, ale má také veliké zkušenosti s motivací a povzbuzením začínajících psovodů.
Přestože v každé kategorii nastupuje vždy maximálně 12 týmů, uspořádat tuto soutěž by nebylo možné bez nadšené a nezišťné pomoci členů KZJ. Po deseti letech si troufáme říct, že každý, kdo se na akci podílí (kladeči, motospojky, kancelář,..) již ví, co je jeho úkolem a jak jej zajistit. Díky tomu vše klape tak, jak má.
Další důležitý článek akce je sponzor akce, který nás podporuje celých deset let. Firma Cymedica na každý ročník věnuje nejen ceny pro vítěze, ale i tašky s psími dobrotami /krmiva Specific/ pro všechny zúčastněné i pro všechny pomocníky. Děkujeme!
Místo konání a zázemí hraje také klíčovou roli. Vystřídali jsme již tři místa na Vysočině a nutno říci, že areál Zubří je místem opravdu ideálním. Skvělé zázemí, výborná kuchyně, velkorysé ubytovací prostory, vstřícný personál, to vše nemalou měrou zpříjemnilo tento víkend desáteho a loňského devátého ročníku.
Velkou praktickou stopu charakterizují tyto parametry stopy: vyhledání stopy v prostoru cca 1000 metrů čtverečních, kdy pes vyhledává stopu dle pachu předmětu hledané osoby, následně 1,5 kilometrů dlouhá stopa , křížená brzy na začátku stejně starou stopou. Stopa je položena zcela přirozeným způsobem přes louky, pole, lesy, nevyhýbá se ani polním cestám, obtížně prostupným porostům, vodním tokům atd. Každá stopa má svůj příběh, každá je trošku jiná než ostatní a nabídne tak týmu nějakou zajímavost k řešení.
Za deset let konání Praktické stopy nastoupilo celkem 121 psovodů a zcela bez pomoci jich došlo na konec a nalezlo hledanou osobu 12 týmů. Tzn. úspěšnost je 10% z praktických nasazení. Toto číslo asi dostečně vystihuje náročnost stopy. Nicméně nutno říci, že s každým rokem vidíme lepší a lepší výkony a obrovský pokrok práce psů i psovodů. Značná část účastníků se každoročně vrací a usilovně trénuje, aby dosáhli mety nejvyšší – stopu dojít a hledanou osobu nalést a tím zachránit!
Součástí „výstroje“ psovodů jsou radiostanice (vysílačky) pro komunikaci s doprovodem a rozhodčím a GPS obojek pro zápis stopy. Na večerní hodnocení s promítáním položené a vypracované stopy s fundovaným výkladem rozhodčích se všichni těší.
A tímto se dostávám k letošnímu ročníku. V kategorii Malá praktická stopa se ukázala náročnost této disciplíny i v této lehčí kategorii, protože ze dvanácti týmů na konec 500 metrů dlouhé stopy došly pouze tři týmy. Na příčce nejvyšší stanula Jana Niklová a beauceron Bombarda Canis Mayrau, stříbro získala Květa Valušová s hovawartkou Poly Černá tečka a třetí místo vybojoval navzdory handicapu krátkých nožiček baset Frederick Kristýny Burianové.
V kategorii Velká praktická stopa stopu vypracovali a osobu zachránili bez “ztráty kytičky” tři týmy a byl také vytvořen rekord s časem 21 minut německým ovčákem Perunem (Onyx ze Stříbrného kamene) Marcely Mančalové a bloodhoundem Christie Agatha z Křivoklátských hvozdů Dany Paulové. O prvenství Peruna v tomto případě rozhodly nalezené předměty. Na třetím místě se umístil Jiří Pospíšil se svojí fenkou hannoverského barváře Edie (Elza z Prokopské hájenky), která také jako jediná v dosavadní historii drží hattrick, protože se jí tuto stopu podařilo úspěšně dojít již potřetí.
Všem úspěšným náleží velká gratulace, všem zúčastněným obdiv za jejich odvahu a nasazení, všem pomocníkům a rozhodčím obrovský dík. Věříme, že tradice tohoto netradičního stopařského závodu bude v nastaveném přátelském duchu úspěšně pokračovat a všichni za námi zase za rok rádi přijedete.
Těšíme se na setkání !
Za organizační tým KZJ ČR Jolana Kaplanová
Výsledky:
Fotografie: zde.