Praktický zásah Boskovice, 17.–19. 6. 2011

FAKTA: Na osobní mail statutárního zástupce P. Joba přišla prosba o pomoc při hledání pohřešované paní Kučerové z Boskovic. Mail byl přeposlán na výcvikáře a protože tam nebylo telefonní číslo, ihned jsem odepsala s žádostí o telefon. Vzápětí přišla odpověď a tak jsem se spojila s paní Kučerovou mladší a zjistila veškeré potřebné informace. Další můj telefonát byl panu Šlechtovi, kdy jsem si ověřila, že jako dobrovolníci – psovodi můžeme na vyžádání rodiny pomoci pátrat po pohřešovaných osobách V takovém případě ne samozřejmě pod hlavičkou IZS. Potom jsem oslovila naše psovody, aby se mi ozvali ti, kteří mohou na zásah vyjet, a následně vznikl svozový plán. V pátek v 17.00 jsme měli sraz na náměstí v Boskovicích a odtud se rozjeli pátrat. Z našich psovodů měli možnost přijet Lenka Navrátilová, Petra Bučková, Veronika Čepická, Ivona Hrabovská, , Alena Jančíková, Pavla Foltynová, Pavel Šabacký a do rojnice ještě Slávek Gabriš. Já jsem také byla v pátek bez psa jen jako člen rojnice a koordinátor. Hledali jsme dle instrukcí rodiny asi 4 hodiny a po setmnění jsme se domluvili na další den a odjeli domů. Paní se ztratila ve středu odpoledne, policie hledala s jedním psem a pak bylo pátrání zastaveno. Proto se na nás rodina obrátila. Tušila jsem, že bude třeba dalších psovodů a čerstvých psů, tak jsem ještě oslovila výcvikáře Jihomoravské brigády SZBK ČR a vedoucího ZBK JMK. Na sobotu tak byla kromě Jany Zavadilové s Edou a mě s Citou nachystaná další várka čerstvých psů a lidí do rojnice. Ani sobota ale žádný pozitivní výsledek nepřinesla a na neděli jsme se domluvili s Bárou Zuchovou na prohledání hladiny přehrady ze člunu (Bára Zuchová a Miloš Mazálek) a další psovodi od nás – Šárka Chmelová, Kristina Somerlíková a Regina Samlíková + téměř 50 dobrovolných hasičů prohledávali břeh přehrady. Opět bezvýsledně, i když psi na člunu v jednom místě značili, ale nebylo to značení na vodu a psovodi usoudili, že je mate pach rojnice ze břehu. V neděli se tak pátrání uzavřelo a v úterý jsem měla telefon od paní Kučerové, že se jejich maminka našla a velké poděkování za naši práci a snahu. Teprve další doplňující informace ukázaly, že na základě značení psů na člunu se šla rodina v úterý podívat na zhruba místo na břehu, které odpovídalo chování psů na vodě a kde nebyli psovodi se psy a tam paní Kučerovou našli ve velmi hustém porostu.

Mohli bychom teď začít s rozborem, co bylo dobře, co špatně atd. Ale jak se říká, po bitvě je každý generál a tak se opět zaměříme na fakta:

Doplnit výbavu o GPS, vysílačky, a pokud to jde, vzít na zásah mapu prostoru a zakreslit, kde se hledalo, totéž umí GPS.

Vyrobit „pavouka“, kdy každý styčný psovod bude informovat SMS další, např. 4 psovody, a tak se obratem celá organizace dozví o zásahu a každý, kdo bude moci, může jet na pomoc byť jako člen rojnice.

Nepřestat s hledáním, dokud nebudou propátrána všechna potenciální místa, kde se může pohřešovaná osoba nacházet.

Předávat si navzájem zkušenosti, sledovat práci ostatních a snažit se ji vyhodnotit pro další zásahy.

Nezbývá, než skončit poděkováním těm, kteří se zúčastnili, omluvou těm, kteří informování nebyli a ujistit je, že se už na „pavouku pracuje“ a na závěr připomenout, že sport je krásný a motivující, ale takovéto nasazení plně charakterizuje naše poslání HLEDEJ A ZACHRAŇ.

(Soňa Šabacká)

Fotogalerie: kvinecka.rajce.idnes.cz/Prakticke_nasazeni_11._-_12.6.2011/