Přebor KZJ 2013

fotogalerie

Přebor KZJ je na závěr sezony nejvyšší výcvikovou akcí naší organizace podle interního zkušebního řádu Testy KZJ. Testy byly původně vytvořeny jako protipól sportovního zkušebního řádu IRO a cílem byla jejich návaznost ve stupních 1 – 3 a následně atesty. Jako podklad pro přihlášku na atesty slouží splnění stupně 2. Trojku zatím v naší organizaci nikdo neskládal a to je výzva do roku 2014 pro ty, kterým se podařilo stupeň 2 pokořit. Za poslední roky se pozměnil a stále se mění zkušební předpis MV pro přezkušování psovodů na atesty a stejně tak se vyvíjí Testy KZJ, které prošly v roce 2011 úpravou náplně poslušnosti. CO ALE ZŮSTÁVÁ STEJNÉ JE ZATÍŽENÍ PSA VE DVOU SPECIÁLNÍCH PRACECH BĚHEM 48 HODIN, 1 PRÁCE NOČNÍ A 1 DENNÍ, PRO PSOVODA NEZNÁMÝ POČET OSOB (rozmezí od-do v každém stupni) A SNAHA POŘADATELE, ABY ZATÍŽENÍ NA PSA A PSOVODA BĚHEM TESTŮ BYLO CELOU DOBU OD ZAČÁTKU DO SPLNĚNÍ – tedy společný začátek, čekání, přesuny, stejně, jako je to na atestech MV.

Letos nastoupilo na Přebor KZJ celkem 14 týmů z KZJ a 1 host. Protože nemáme v Testech stopy, byl letošní přebor obohacen o kategorii stop (praktická stopa s osobou na konci, kilometr dlouhá, v různorodém terénu, hodinu stará).

Sutiny probíhaly noční práce ve Zbrojovce, kde psovodi halu znají jako své boty a tak dalo rozhodčí Jitce Hermanové práci vymyslet nějaké oživení známého prostředí, nějaký tzv. špek. Podařilo se a na nočních speciálech 3 psovodi z kategorie ST 2 bohužel nenašli jednu osobu. Pro denní práce byl zajištěn terén v Újezdě u Brna, kde jsme měli možnost trénovat jen jednou a ještě ne všichni psovodi, takže pro psy i pánečky nové prostředí. Děkujeme Romaně Meduňové za domluvení terénu. Psovodi se ale nachytat nenechali a v kategorii ST2 splnili všichni, v kategorii ST 1 bohužel jeden pes nenašel, možná spíše vinou únavy a věku (mlaďoch).

Rozhodčí na plochách Radka Marzyová na noční práci zvolila terén nad Klajdovkou a nudli 300 m dlouhou a 100 m širokou pro PT 1 bylo možné vzít najednou nebo samozřejmě účkem či jakkoliv dle rozhodnutí psovoda. Vítr šel krásně do proti a tak všichni psi obě osoby nasáli na někdy neuvěřitelných 150 i více metrů. V kategorii PT2 byl terén ještě delší (400 m), a i tady došlo k navětření téměř na 200 m. Rozhodčí prověřila práci psů s větrem, dokonale kondici psovodů, dále štěkací kondici psů a také „praktické myšlení“ psovoda, kdy po navětření první osoby bylo jistě logické doprohledat s větrem zbytek terénu a případně se vrátit druhou stranou zpět, než ztrácet čas přesunem na začátek. Na denní práci byl vybrán terén u Ergonu od závory vpravo, od plotu dole až po část zarostlého terénu 50 m do hloubky od horní cesty. Vítr byl bohužel v zádech, tak nejrozumnější bylo to vzít co nejrychleji na konec s tím, že pes už po cestě hledá a veškerou sílu dát do hledání proti větru cesto zpět. Díky aktivním hlubokým revírům se psi dostávali do protivětru a tak pro většinu psů nebyl problém najít osoby ani v díře na první průchod. Tuto těžkou denní práci se už nepodařilo splnit všem.

Původně měli ve stopách startovat 3 psovodi, ale bohužel jeden startující musel na poslední chvíli odříct z pracovních důvodů a tak jsem měla možnost posoudit dvě praktické stopy. Opravdu cestou – necestou bez ohledu na povahu terénu (louky, les a s tím spojená úskalí, křížení, rozrytá zemina od zvěře, koní atd.), 2 předměty a kladeč na konci. Díky záznamu do GPS jsem mohla sledovat práci psů s větrem a pachem. První stopa úspěšně došla do konce, začátek byl dobrodružný díky nejisté práci na nášlapu, ale zejména po příchodu do lesa se práce feny stala velmi jistou a chtivou až k nalezení osoby jako tečky na konec. Druhá stopa od začátku byla ve velmi aktivním tempu a možná právě rychlost způsobila 200 m před koncem sejití ze stopy. Na obranu druhého stopaře musím říct, že terén pro tuto stopu byl těžší a více různorodý než u první stopy. Ale bohužel právě o tom stopařina je, stejné podmínky nejde nasimulovat.

Velké poděkování patří všem pomocníkům, kteří se přišli schovávat a samozřejmě rozhodčím za korektní posuzování. Vždy je co zlepšovat a už teď máme řadu podnětů pro příští rok, ale přebor KZJ 2013 je za námi a velká gratulace patří všem, co se zúčastnili!

(Soňa Šabacká)