Táborová kronika 2011

Posledních dva týdny v červenci patřily již tradičně výcvikovému soustředění na Zahradišti. Někteří si ho mohli užít celých 14 dní, jiní vzhledem k dovolené jen týden, ale nakonec se na táboře prostřídala téměř celá jednotka. Pracovní zápal začal hned první týden, kdy Pavla Foltynová a Regina Samlíková ladily formu na Bohemia cup ve vodě, kategorie B. Obě naše děvčata se ale ve startovním poli neztratila, ze 7 závodníků obsadila Pavla s Brendy 4. místo a samozřejmě splněný limit a Regina se Siou se stala vítězkou kategorie B. Více si můžete o této akci přečíst na stránkách Svazu. Kromě vody se pilně trénovaly také plochy, sutiny a stopy a díky Petrovi Marzymu byla k dispozici na táboře překážková dráha IRO i s distancemi. V sobotu se sice měnil turnus, ale někteří se ještě vrátili nebo počkali a nenechali si ujít seminář p.kpt. Ing.Vladimíra Makeše o plochách a následně dokončení semináře o stopách,. V neděli odpoledne jsme vyslechli teorii plošného vyhledání zaměřenou na praxi a večer to zakončila Klára Kmoníčková krásnou praktickou ukázkou.

V pondělí dopoledne pan kpt. Makeš našlapal našim psovodům praktickou stopu a zážitky byly velmi barvité a netradiční, když např. části úseku válel sudy a další věci, které člověka běžně nenapadnou. Odpoledne potom připravil pro Kláru Kmoníčkovou vyhledání v ploše na cca hodinu, abychom se mohli podívat na „teorii v praxi“
Práce s gps, dobrá orientace v terénu, hledání mladého 2 letého psa 40 minut a nalezení osoby na jedničku – bylo se opravdu na co dívat. Vše jsme posléze navečer rozebrali u videa spolu s předešlými stopami. Zkrátka – stálo to za to a jak panu kpt. Makešovi tak Kláře moc děkujeme. Vneslo to nový vítr do našich řad, takže jsme hned v úterý v tréninku více dbali na práci s větrem a zkusili dát do terénu osobu, která sténala, zpívala a jedna se dokonce na čtyřech pohybovala.

V úterý odpoledne odjela jedna skupina na ukázku výcviku do dětského tábora a užili si to nejen děti, ale i my. Největší úspěch mělo jako vždy závěrečné hlazení a házení aportů. Ve středu večer jsme s Reginou a Janou Palátovou připravily „noční stezku odvahy“. Trasa cca na 20 minut kolem rybníka s vyhledáním jedné osoby principem navětření, a nějaké to malé překvapení po cestě  Psovod se měl držet cesty označené reflexními body, které byly vidět při nasvícení baterkou. Téměř všem se podařilo osobu najít a hodně psovodů opravdu nechalo psa pracovat samostatně a spíše si všímali jeho reakcí, než že by dělali klasický revír. Osoba byla umístěna tak, aby ji pes bez problémů nasál a figurant měl za úkol psa případně rozštěkat, pochválit a odměnit, aby nedošlo k metodickým chybám. Poslední psovod nastupoval kolem jedné hodiny ranní a pak jsme ještě seděli u ohně a rozebírali naše výkony a zkušenosti.

Čtvrtek byl oddechový, ale na pátek jsme s Reginou nachystaly další soutěž, do které se zapojili snad všichni a tentokrát to bylo více pro psovody než psy. Aport z vody (buď pes nebo psovod nebo oba), házení šišek na cíl přes hlavu odloženého psa, opičí dráha (psovod s tenisákem na lžičce a např. slalom, tunel, plazení) na čas a šikovnost, ztížené přivolání přes prostor plný hraček, míčků, misek s jídlem, poházených piškotů opět na čas, a test na paměť, kdy půl minuty studoval psovod obrázek a potom měl vyjmenovat co nejvíce věcí, které si zapamatoval. Není důležité, kdo vyhrál, ale zasmáli jsme se, pobavili a Martin fotil a fotil, takže dokumentace je bohatá.

Většina večerů patřila ohni, kytaře a sprchlo jen párkrát a to mírně, aby se nám umyly terény na stopy. A nesmím zapomenout na naši „ školku“ štěňátek, která kromě stopování pořádala společné vycházky a řádění na rozvoj těch malých osobností.
Program tábora byl tedy letos opravdu nabitý a věřím, že byli spokojeni všichni, psovodi, psi, hosté i děti.

Soňa Šabacká

Fotogalerie:

kvinecka.rajce.idnes.cz/Zahradiste_2011_-_I./

martinsat.rajce.idnes.cz/ukazka_kpt.Makes_Zahradiste_2011

martinsat.rajce.idnes.cz/vodni_cviceni_Zahradiste_2011

martinsat.rajce.idnes.cz/Sutiny_Zahradiste_2011

martinsat.rajce.idnes.cz/stenata_Zahradiste_2011

martinsat.rajce.idnes.cz/stopy_Zahradiste_2011

martinsat.rajce.idnes.cz/Plochy_Zahradiste_2011

martinsat.rajce.idnes.cz/Predvadecka_Mezibori_2011

martinsat.rajce.idnes.cz/Soutezni_odpoledne_Zahradiste_2011

martinsat.rajce.idnes.cz/Nocni_soutez_Zahradiste_2011

realgar.rajce.idnes.cz/Zahradiste_-_hratky_nasich_pejsku/

realgar.rajce.idnes.cz/Zahradiste_-_vycvik/

realgar.rajce.idnes.cz/Zahradiste_._deticky/

realgar.rajce.idnes.cz/Acer_a_Aurea_Regina_Canina/

realgar.rajce.idnes.cz/Zahradiste_-_vse%2C_co_se_neveslo/

jimicek.rajce.idnes.cz/Zahradiste2011/