Ukázky výcviku

UKÁZKY VÝCVIKU ZÁCHRANNÝCH PSŮ

Členové Kynologické záchranné jednotky se se svými psy účastní mnoha ukázek výcviku záchranných psů. Nejčastěji tyto akce probíhají v rámci různých dětských dnů, oslav, akcí Červeného kříže či výstav psů apod. Akce probíhají také v mateřských a základních školách, dětské ústavy atd. Cílem těchto akcí je nejen prezentace KZJ, ale především seznámení široké veřejnosti s činností, výcvikem a využitím záchranných psů v rámci začlenění do Integrovaného záchranného systému.

Při těchto ukázkách výcviku se psovodi se psy snaží předvést divákům zajímavé cviky z poslušnosti, dovednosti a využít  daný prostor a terén tak, aby ukázali co nejvíce za své práce – vyštěkání, prohledání prostoru, označení osob, překonávání překážek apod.
Častými diváky jsou děti, které se rády aktivně zapojují do ukázky. Velký ohlas má také závěrečné hlazení, krmení pejsků, přičemž vždy je cílem děti naučit, jak se správně ke psům chovat a jak jim co nejvíce rozumět. Domníváme se, že tato osvěta je velice dobrý způsob, jak snížit množství úrazů způsobených většinou nedorozuměním se psy a jak v očích veřejnosti posílit pozitivní vnímání psů jako velkých pomocníků, kterými bezesporu jsou.


Den dětí, Mokrá-Horákov, 5. června 2021

V sobotu se 5 členek KZJ ČR zúčastnilo Dne dětí, který se konal v zábavním areálu Bunkr v Mokré-Horákov. Během akce předvedly 3 komentované ukázky práce se svými psy. Předvedena byla základní poslušnost a poté ukázky tréninku vyhledávání osob v budově. Odvážlivci z řad diváků si mohli vyzkoušet roli figuranta. Nechyběla ani cílená socializace psů s dětmi a dospělými. Každé ukázky se zúčastnilo okolo 30 lidí a po ní vždy následovala dlouhá diskuze.
Akce se zúčastnil i pan redaktor z Brněnského deníku: https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/video-deti-se-plazily-i-hazely-granatem-v-byvale-raketove-zakladne-20210605.html.


Den dětí, Jinačovice, 30. května 2021

V květnu jsme byli požádání o předváděčku na dětském dni v Jinačovicích, který pořádal místní Sokol. Na místě bylo mnoho soutěží pro děti, včetně orientačního běhu a také naší ukázky výcviku. Ukázka měla veliký ohlas, kdy největší radost měli děti, když si mohli pejsky pohladit. Nám bylo odměnou hromada dětské radosti. Předváděcí akce se se svými psými parťáky účastnila Petra Gabrišová, Radmila Volná a David Volný.

Video a fotky naleznete zde.


Záchranáři v akci, Ivančice, 18. října 2015

Web akce zde, článek v Deníku.cz zde.

ZvA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mateřská školka Velatice, září 2014

fotogalerie

V rámci naší spolupráce s obcí Velatice jsme letos opět byli požádáni o předváděčku pro místní mateřskou školku. Dětem se to moc líbilo a my jsme rádi, že můžeme pomoci v osvětě o roli psa jako pomocníka člověka.


 31. 5. 2014 Předváděčka u příležitosti Dne  dětí ve Starém Lískovci

fotogalerie


4. 5. 2014 Předváděčka na oslavách 110. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů ve Viničných Šumicích.

fotogalerie

Akce probíhala na fotbalovém hřišti za hojné podpory diváků. Za KZJ se zúčastnily Petra Gabrišová s Extrou, Alena Francová s Charliem a Jana Zavadilová se Sunny. Hasiči předvedli své umění nejen v soutěži jednotlivců, ale i během četných ukázek své práce a hasičského vybavení. My záchranáři jsme ukázali ovladatelnost našich svěřenců, vyhledávání osob i předmětů. Publikum bylo skvělé a fandilo, celá akce proběhla ve velmi přátelské atmosféře.


 15. 6. 2013 You dream, we run

fotogalerie

V sobotu 15. 6. 2013 se  Irenou Málková a Kristina Somerlíková se svými psy zúčastnili charitativní akce „You dream, we run“ v Blansku.

Ze slov Kristiny: „Původně jsme plánovali tradiční ukázku spolupráce psích záchranářů a ZZS JmK. Hlavní myšlenkou celé akce byl 24 hodinový charitativní běh družstev, kdy jedním z družstev byl i tým ZZS JmK. Tak jsme si řekly, že když už tam pojedeme, tak se k nim přidáme, a aspoň trochu přispějeme jejich štafetě. Každá jsme si zaběhly 2 × 15 minut na krásně vyhřátém oválu, přispěli i naši psí záchranáři, kteří na úvazech běželi s námi. Dvě kolečka absolvoval i statečný Alešek. Zakoupením triček akce jsme zároveň přispěly na splnění snu dítěte.“

Samotná předváděčka, kterou velice zkušeně komentoval Radek Turín, sklidila velký úspěch zejména u dětí. Vybraný chlapec byl nalezen psem v „sutině“ a asi se nestačil divit, když se k němu přiřítili dva záchranáři a začali ho fixovat, nakládat na nosítka a odvezli ho do sanitky. Vše ovšem snesl statečně, bez mrknutí oka.

Vážení účastníci charitativního běhu,

velmi Vám děkuji za Váš čas a aktivní přispění k charitativní akci You dream, we run a tím i k naplnění myšlenky – splnění snu velmi hendikepovaným dětem, a také za vzornou reprezentaci ZZS JmK i našeho partnera, firmu Alfa-Helicopter.

Za 24 hodin se v našem týmu vystřídalo bezmála 50 běžců, zaměstnanců ZZS JmK, firmy Alfa – Helicopter, našich rodinných příslušníků i přátel. Celková vzdálenost našeho týmu se v sobotu v 16 hodin zastavila na hodnotě 268,8 km (672 x 400 m), což odpovídá průměrné rychlosti 11,2 km/h. Celou pětinu vzdálenosti urazil náš nejaktivnější běžec Michal Šlampa, zdravotnický záchranář z Vyškova, s 55 km. Za tento výjimečný výkon mu náleží mimořádné poděkování, uznání a obdiv všech.

Pro splnění snu přispěl náš tým nákupem triček s logem akce téměř 17.000,- Kč.

Akce však přispěla i ke druhému cíli. Ti, kteří se běhu zúčastnili, měli možnost se poznat i mimopracovně. Měli možnost ukázat, že reprezentovat organizaci jde i jinak, než jen při plnění vlastních pracovních úkolů a já jsem přesvědčen, že ti, kteří se účastnili stejným způsobem dělají čest organizaci i při zajištění ZZS pro obyvatelstvo kraje a jeho návštěvníky.

Jsem přesvědčen, že příštího ročníku akce se nás účastní ještě mnohem více. Že se účastní nejen účastníci letošního ročníku, ale i ti, kteří by přišli, kdyby nebyli vázáni pracovními povinnostmi, či pomocí v zatopených oblastech po letošních povodních.

Děkuji.

Ing. Milan Klusák, MBA
ředitel ZZS Jmk,p.o.


31. 5. 2013 Den dětí u HZS v Brně Líšni

fotogalerie

V rámci naší nově navázané spolupráce se vzdělávacím střediskem HZS v Brně Líšni jsme se zúčastnili dne dětí u HZS. Počasí zpočátku nepřálo, ale kolem desáté se umoudřilo a tak jsme měli šanci během dne uschnout. Celkem 16 skupin dětí z různých mateřských a základních škol si přišlo poslechnout naše vyprávění o úloze psa jako pomocníka člověka a podívat se na práci záchranného psa. Jako obvykle malé děti nejvíce bavilo si všechny pejsky pohladit, nakrmit. Děkuju Janě Palátové a její dobrmance Haničce a Jarce Šikové a ovčákovi Fredovi, že si našli čas na půldenní akci a také mladičkému prdelkovi Erníkovi, že to zvládl ve svém věku :)

(Soňa Šabacká)

podekovani


15. 9. 2012 Den otevřených dveří v KK Tišnov

Pořadatelé pojali tento den otevřených dveří opravdu velice velkoryse a pro návštěvníky připravili bohatý program – ukázky výcviku štěňátek, dospělých psů, agility, výcvik vodícího psa, obrany, stopy, canisterapii a také záchranářský výcvik. Základy záchranářského výcviku a vyštěkání předvedli členové KZJ ČR Jolana Kaplanová a Marek Kaláb se svými psy.

Pro návštěvníky byl připraven také skvělý doprovodný program (jízda na koni, skákací hrad, vystoupení úžasné skupiny Aritmic z Kuřimi, ukázky modelů letadel, ukázky bojových sportů, grilování atd.), takže účast na této akci byla opravdu hojná a atmosféra velice příjemná.

(Jolana Kaplanová)


16. 10. 2011 Záchranáři v akci

fotogalerie

Ukázky záchranných a bezpečnostních složek ČR, Ivančice.


 2. 6. 2011 Dobrý den, Kociánko!

fotogalerie

Den otevřených dveří ústavu pro děti s tělesným a mentálním postižením – naši psovodi se již každoročně účastní této akce, pro děti i pro velké množství dalších návštěvníků předvedou ukázky poslušnosti i vyštěkání. A hlavní je radost v očích dětí, když dokážou rukou pohladit hebkou psí srst…


29. 5. 2011 Rodinný den tepláren Brno, Pisárky

fotogalerie


18. 5. 2011 MŠ Elišky Krásnohorské v Brně

Ve středu 18. května jsme byli pozváni, abychom dětem z mateřské školky a paním učitelkám předvedli něco z toho, co naše psy učíme. A tak Fred, Batynka a Barchetta se svými psovody ukázali pár cviků z poslušnosti, skákali přes překážky, probíhali tunelem a také předvedli vyštěkání jak v krabicích, tak v členitém terénu školního hřiště a zahrady. Štěňátko Flora předvedla, že i takto malý pejsek se už učí poslouchat. Ukázky jsme proložili krátkým povídáním o výcviku, ale také o přístupu k cizím psům, o péči a krmení psů a děti velice pozorně poslouchali. Na závěr si děti pejsky hladily až do úplného „vyhlazení“ a něco dobrého na mlsání dostali jak už teplem unavení pejsci, tak i spokojené neúnavné děti.

(Jolana Kaplanová)


20. 10. 2009 MŠ Řícmanice

V úterý 20.10.2009 dopoledne vyrazili na předváděčku do MŠ v Řícmanicích naši psovodi Milan Oliva, Staňa Libišová, Marie Skulová, Regina Samlíková se svými psími záchranáři. Ve školce byli přivítáni teplým čajem a děti vyběhly na zahradu plnou super úkrytů. Takže po předvedení ukázek poslušnosti se děti mohly schovávat našim pejskům třeba do vláčku nebo do domečku. Helenka si ještě vyštěkala Reginu na stromě a Stáňu za dalším stromem. Děti byly nadšené a naše Stáňa neméně a ještě po ukázkách vesele dováděla s dětmi i s Dorinkou. Takže spokojenost byla na obou stranách.

(Regina Samliková)


2009 Ukázky výcviku psů – Den dětí Kociánka

fotogalerie


4. 10. 2008 Za psem

Na letišti v Medlánkách proběhly ukázky výcviku záchranářských psů jako zakončení pionýrské celorepublikové hry s názvem „Za psem“.


28.–29. 6. 2008 Intercanis, ukázky výcviku pro firmu Brit

Ukázky proběhly oba výstavní dny, jedna v dopoledních a druhá v odpoledních hodinách. Komentáře našich členů byly vtipně doplňovány komentátorem firmy BRIT. Sledovanost vystavovatelů a návštěvníků výstavy psů byla vysoká.


1. 6. 2008 Den dětí zaměstnanců Tepláren

Na Kometě Brno sešly naše členky Kristina Somerlíková, Radka Marzyová, Petra Bučková a Ilonka Štirská .Připravily si dva „sutinové závaly“ z několika krabic. Sluníčko pražilo jako o život, ale nad výstavištěm se už pomalu začaly stahovat mraky. Radka převzala mikrofon a seznámila přítomné děti i jejich rodiče s činností KZJ ČR, potom jsme všechny čtyři předvedly skupinovou ukázku poslušnosti, kdy největší úspěch sklidilo plížení. Následovaly ukázky vyštěkání volné i ukryté osoby a celá předváděčka byla završena ukázkou spolupráce s IZS, kdy pes vyštěkal zavalenou osobu, psovod přivolal hasiče, kteří urychleně přijeli k závalu a osobu vyprostili a odnesli na nosítkách. V tu chvíli se už pořádně rozpršelo a závěr akce všichni sledovali pod střechami stanů s občerstvením.


29. 5. 2008  Dobrý den, Kociánko!

Tak jsme se zase po roce sešli na Kociánce.

Kdo my? No přece děti-kamarádi, kteří se pokaždé přijdou potěšit s našimi pejsky, podívat se na jejich několik cviků poslušnosti a obratnosti, na nějaké to vyštěkání „ztracené“ osoby, zeptat se na to, jak a proč cvičíme.

Ale hlavně natáhnout ruku, která mnohdy nedokáže nic uchopit, která neposlouchá, a přesto nakonec pohladí. Pohladí ty naše chlupaté kluky a holky, kteří jakoby věděli a poznali, že teď je na místě ta největší trpělivost.


23. 6. 2007 Intercanis Brno

Ukázky výcviku ve spolupráci s firmou Brit.


20. 6. 2007 MŠ Syrovice

Petra s Lexem a Pavel s Arčim předvedli ukázky práce záchranných psů v mateřské škole Syrovice. Spolu s nimi měli svá vystoupení ČČK Brno a místní hasiči.
Pejsci předvedli něco málo poslušnosti, vyštěkání a hlavním bodem programu bylo pochopitelně nekonečné hlazení.


9. 6. 2007 Slatinský voříšek

V rámci „Slatinského voříška“ proběhla ukázka výcviku, i když za menší účasti dětí vzhledem k nesnesitelnému vedru. Pro naše mladé psy to však byla další cenná zkušenost, že pracovat se musí i za extrémních teplot. Krabici piškotů od pořadatelek z DDM Fantázie Slatina si tak plně zasloužili.


2. 6. 2007 Rajhradice

Organizátorem byli dobrovolní hasiči, kteří přizvali k účasti i psovody záchranných organizací. Z KZJ se akce zúčastnila Kristina Somerlíková, Irena Málková a Veronika Čepická. Akce proběhla na místním hřišti za hojné účasti dětí i jejich rodičů a vzhledem k následným četným dotazům dětí se zdála být vyvedenou. Pomyslnou „třešničkou na dortu“ bylo, že nás hasiči svezli s našimi psy na plošině, ze které byl nádherný výhled po okolí. Děrovaná podlaha, šílená výška-to vše nechávalo naše psy jako správné záchranáře naprosto v klidu.

Požádat o pomoc