LVT Zahradiště 2014

Již pátým rokem se stalo místem letního výcvikového tábora KZJ Zahradišti, rekreační středisko poblíž Ždáru nad Sázavou, tedy místo uprostřed malebné Českomoravské vysočiny. A podobně jako v předchozích letech se na táboře během dvou týdnů objevili až na výjimky všichni členové jednotky a k tomu letos rekordní počet hostů – z pražské ZBK, od Rescue stopaři, z České Kamenice a dokonce i ze vzdáleného slovenského Martina.

Program byl doslova nabitý, stopy, plochy, sutiny, obrany, poslušnost… Vzhledem k pořízení nového motoru ke člunu nechyběl ani letos každodenní vodní výcvik. A protože psovodi by se měli stále vzdělávat, proběhlo na táboře několik přednášek a školení – Radek Turín a první pomoc, Jolana Kaplanová a první pomoc psovi, Soňa Šabacká a informace o nových trendech v poslušnosti.

Úplnou novinkou zde byla přednáška pana Františka Šusty o pozitivní motivaci zvířat, která všechny zúčastněné doslova nadchla a otevřela nám zcela nový pohled na práci se zvířaty, který lze velice dobře aplikovat i v kynologii.

V průběhu tábora proběhly také testy pro praktické využití psovoda se psem dle zkušebního řádu KZJ, při kterých se prokázala poměrně velká náročnost, takže testy úspěšně složili jen dva psovodi – Soňa Šabacká s Erniem ST1 a náš host Katka Švarcová test PT 2.

V závěru tábora proběhla pod záštitou organizace Rescue stopaři ukázka výcviku maintrallingu pro členy Odborné kynologické komise při IZS. Nezapomněli jsme ani na program pro děti a připravili pro naše malé „záchranáře“ jednak branný závod, kde mohli prokázat spoustu dovedností (střelba, hod na cíl, jízda dovednosti na kole, paměťové hry, atd. atd.) a také jsme mohli shlédnout ukázku výcviku našich mladých psovodů se svými psy. A bylo vidět, že naše děti jsou se psy sžité a je radost je při výcviku sledovat.

Během soustředění probíhaly také přípravné práce na třetí ročník akce Praktická stopa, který na Zahradišti pořádá KZJ v září. Tentokrát souběžně s Praktickou stopou na Zahradišti proběhne sraz KZJ se zajímavým a netradičním programem, takže se těšíme, že již za necelé dva měsíce se zase celá naše jednotka v tomto krásném místě sejde!

Fotogalerie najdete u Martina na rajčeti.

(Jolana Kaplanová)